postheadericon Sprawdzenie działki przed zakupem

Żeby inwestor mógł uniknąć jakichkolwiek kłopotów podczas budowy, musi najpierw dokonać bardzo dużo formalności z nią związanych, kupując działki tychy nalezy udać się do urzędu, gdzie wpisane są wszelkie działki, każda działka ma swoją mapę.
Przed kupnem działki, najpierw trzeba ustalić, kto jest prawnym właścicielem gruntu oraz zadłużenia, jeśli takie są. Takie informacje możliwe są do zdobycia w księdze wieczystej, która znajduje się w sądzie rejonowym, działki Szczecin mają swój odrębny sąd w mieście.

By dowiedzieć się, czy na tej działce można zbudować dom, w tym celu trzeba skierować się do urzędu miasta lub gminy, do wydziału architektury. Z kolei, żeby uzyskać dostęp do przydziału energii elektrycznej, gazu czy wody, trzeba udać się do przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją mediów.

Jeżeli chce się dokonać zakupu działki, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej i sprawdzić ją pod każdym możliwym względem. Mapy geodezyjne udostępnią tego typu informacje. Znajdują się one w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej albo w urzędzie gminy.

Niektóre rejony wymagają sprawdzenia informacji, czy ewentualna budowa nie będzie kłócić się z niewykluczonymi ograniczeniami, jakie może ustanowić opiekun przyrody lub zabytków.