postheadericon Jaką bryłę budynku wybrać?

Wzajemny układ pomieszczeń w domu odgrywa bardzo ważną rolę, w szczególności gdy już wcześniej zna się ilość pomieszczeń i ich formę.

Dobrym wyborem będzie dom postawiony na fundamentach w kształcie prostokąta lub kwadratu. Powierzchnie ścian, podłóg i dachu w takim domu nie będą zajmowały dużo miejsca, co automatycznie zmniejsza koszty budowy i ogrzewania podczas użytkowania.

Ciepło najczęściej ucieka przez balkon, które są bardzo faworyzowane w blokach. W domu jednorodzinnym warto z niego zrezygnować, ponieważ w takim domu zapewne znajduje się ogród, który może spełniać rolę balkonu. Ciepło wymyka się również przez dach, stąd warto zainwestować w dach dwu lub czterospadowy.

Na wzgląd na ograniczenie utraty ciepła, warto zatem zadbać o to, by dom posiadał zwartą i prostą bryłę. Duże przeszklenia od strony południowej mają na celu, w ciągu dnia generować więcej ciepła i światła. Dla własnej wygody, można także oddzielić pomieszczenia, czyli strefę nocną- łazienkę i sypialnię od strefy dziennej- kuchni, jadalni czy salonu.